Az egyesület, a HKLSE az idén 44 éves, megalakulása óta több tízezer tagja volt és sok ezer tag tanult meg úszni, búvárkodni, focizni, kosárlabdázni, falat mászni, karatézni, sportlövészetre és az atlétika különböző ágaira. Kiemelkedő felkészültségű és méltán nagy hírnévnek örvendő Szakemberekkel ideális feltételeket teremtettek: a kisgyermekek sporttal való megismertetéséhez, az úszás és búvár sportágak fogásainak elsajátításához.
Minden nap komoly küzdelmet folytatnak azért, hogy a gyerekeknak valóban a sport legyen a szenvedélyük, hogy ne csak a számítógép és a televízió előtt töltsék napjaikat, hanem a mindennapi mozgásigényük kialakításával egészséges testű és lelkületű emberekké váljanak. Szinte már a 24. órában vannak ahhoz, hogy minden rendelkezésükre álló erőikkel és eszközeikkel változtassanak, a kialakult több, mint elgondolkodtató helyzeten.
Lehet hallani olyan felmérésekről amelyek olyan eredményre jutottak, hogy a mai óvodások 62%-a és a középiskolások több mint 80%-a rendelkezik mozgásszervi rendellenességgel. Ez egy nagyon komoly figyelmeztetés! A sportvezetők, edzők, oktatók és nem utolsó sorban pedagógusok szigorú kötelezettségüknek tarják, hogy változtassanak ezen a több mint elgondolkodtató helyzeten.
Az egyesület vezetésének a pályázat elkészítésével és beadásával is ez volt az alapvető motivációja. Nagy lehetőség mutatkozott 2010-ben, hogy egy ilyen nemes cél érdekében pályázatot lehetett benyújtani. Köszönet a pályázat kiírójának. Köszönet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség valamennyi dolgozójának. természetesen és nem utolsó sormban köszönet a kormánynak is, hogy forrásbővítéssel több pályázónak is lehetőséget biztosított. Amikor a pályázat bírálata megtörtént és forráshiány miatt elutasították a pályázatunkat, a pillanatnyi bosszankodás ellenére egyetlen közreműködő szakember sem érezte úgy, hogy feleslegesen dolgozott.
A 2011. év új örömöket hozott, hiszen a kormány által végrehajtott forrásbővítés eredményeként a „Készségfejlesztésre, egészséges életmód kialakítására és társadalmi befogadás erősítésére irányuló szabadidős sportprogramok megvalósítása fogyatékkal élő gyermekek bevonásával Szentendrén” című pályázatot a közreműködő szervezet az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit kft. a korábbi döntésének megfelelően támogatásra méltónak, alkalmasnak találta. Az ESZA kiválóan felkészült szakembergárdájának köszönhetően gördülékenyen és gyorsan meg lehetett kezdeni a projektek megvalósítását. Köszönet a profin végzett munkájukért.
A több mint tíz hónapos programsorozat többféle szakkör működtetésével szólította meg a gyermekeket és a szülőket:
Úszószakkör
Ebben a projektben a főszerep az úszásé: az úszás felbecsülhetetlen érték az egészséges életmódra nevelésben. Nélkülözhetetlen az életvédelemben, a személyiség formálásában, és hozzájárul a mozgásműveltség gazdagításához. Sokoldalúan fejleszti a személyiséget, mint motoros tanulási forma. A foglalkozások három tudásszintet öleltek át: alap-, haladó úszószakkör és úszóedzés. Együttműködő tanintézményekből heti két-három alkalommal, több mint 1100 órában, 10-12 fős csoportokban érkeztek tanulók. Az alkalmazott pedagógiai módszerek megegyeznek a mai magyar szakmai oktatási és edzési módszerekkel.
Egészséges táplálkozás szakkör
Az egészséges táplálkozás szakkört 25 héten keresztül heti 1 alkalommal tartják meg, az öt együttműködéssel rendelkező iskolában. Megismertették a gyermekeket a konyhai eszközökkel, veszélyforrásaival, és használatukkal. Minden foglalkozás más-más alapanyagok köré csoportosul, bemutatásra került azok élettani hatásai, természetes előfordulásai, és elkészítési lehetőségei.
Egészségtudatos életmód szakkör
A programot 10-10 fős csoportokban valósították meg, a táplálkozástudományi intézet által javasolt módszerrel a tanácsolt, illetve vállalkozó szellemű súlyosan, vagy kórosan túlsúlyos Barcsay Jenő Általános Iskola és a Szentendrei Református Gimnázium diákjai számára. A foglalkozások anyagcsere vizsgálattal kezdődtek, amit fizikai felmérés követett. A fizikai felmérések és a hormonális sajátosságok figyelembe vételével egyénre szabottan meghatározták a javasolt mozgásformát. Végül megtanították a résztvevőknek, hogy vágyaikat (pl.: fogyás), hogyan tudják reális célokká alakítani és a cél eléréséhez milyen változtatásokat, szokásokat kell kialakítaniuk életükben, majd, hogy hogyan tudják a tanultakat beépíteni mindennapjaikba.
Szenzomotoros tréning óvodásoknak
Célcsoport a Szentendrei Református Óvoda óvodásai közül 20 terápiára leginkább rászoruló gyermek volt. Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika és a Tervezett Szenzomotoros Tréning módszereket alkalmazták a gyermekek fejlesztéséhez. Az óvodai szenzomotoros mozgásterápiával az volt a céljuk, hogy a résztvevő gyermekek iskolai bevállásának könnyítése, illetve a várható iskolai teljesítmények növelése.
Témahetek
A témahét keretében az egyesület 250 gyermek számára teremtett meg térítésmentes lehetőséget, a táborozáshoz. Az ifjúságsegítés eszközeként, sajátos szocializációs, közösségfejlesztő és nevelési színteret biztosítottak, amely a programokkal megvalósított élményszerzéssel, a tábor programjába integrált úszás oktatással, tartalmas és értékteremtő szabadidős programokkal (íjászat, lovaglás, kézműves foglalkozás, kirándulás, búvárkodás) hozzájárult a résztvevő gyermekek személyiségének fejlődéséhez. A nehéz körülmények között élő, hátrányos és halmozottan hátrányos gyermekek, uszodai élményhez juttatása, a kiránduló napon természetbe jutás talán az egyedüli üdülési lehetőségének biztosítása.
A projektben 2017-ig együttműködő tanintézmények:
-Szentendrei Református Gimnázium (2000 Szentendre, Áprily tér 5.)
-Szentendrei Református Óvoda (2000 Szentendre, Vasúti villasor 15.)
-Barcsay Jenő Általános Iskola (2000 Szentendre, Kálvária út 18.)
-Cházár András Többcélú Közoktatási Intézmény (2000 Szentendre, Kovács László utca 3.)
-Medgyessy Ferenc Általános Iskola (1039 Budapest, Medgyessy Ferenc utca 2-4.)
-Templomdombi Általános Iskola (2000 Szentendre, Alkotmány utca 12.)
Látható, hogy a projekt szerteágazó, de mindegyik szakkör az egészséges életmód kialakítását célozta meg, amelyekben kitörő lelkesedéssel vettek részt az egyesület régi támogatottjai, a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek is. Az egyesület vezetésének továbbra is határozott célja, hogy sportegyesületként számukra is biztosítsák a sport örömének megismerését, sportolási és versenyzési lehetőséget. Hívnak és várnak mindenkit, akik szeretnének egy olyan szervezet tagjává vállni akik nem hangzatos szavakkal, hanem csendes tettekkel profin végzik a mindennapi teendőjüket minden érintett megelégedésére.