Ezzel a címmel írtuk meg azt a pályázatot, melynek nyitórendezvényét 2009. augusztus 26-án tartottunk meg. Erre meghívást kaptak a tantestület tagjai, a szülői és diák szervezetek és természetesen a fenntartó képviselői. Mit jelent ez a cím? Úgy gondoltuk a jó iskola két dolgot kell, hogy adjon diákjainak, gyökereket és szárnyakat.
Az iskola feladata, célja a tanulók sikeres felkészítése a továbbtanulásra, a munkavállalásra, az élethosszig tartó tanulásra, hogy rugalmasan tudjanak alkalmazkodni a változó világ feléjük irányuló elvárásainak, képesek legyenek az újabb tudások megszerzésére. A pályázatokkal ezt a célt szolgáljuk ki. A 2008/2009-es tanévben három sikeres uniós pályázatot tudhatunk magunkénak. Az egyik segítségével a tornacsarnokunk fog elkészülni, a másikból – amiről már volt híradás – sok új eszköz került beszerzésre. Az áprilisban megnyert TÁMOP pályázat az idei tanévre jelent nagy feladatot tanárnak és diáknak egyaránt. Ebben 22 982 150 Ft-hoz jutott az iskola, amely összeget az élvezetesebb, eredményesebb tanulás feltételeinek megteremtésére költhetjük el.
Pályázatunk címe „Gyökerek és szárnyak”. Ezzel a címmel szándékunk volt jelezni, hogy a hagyományos értékek megtartásával szeretnénk egy modern szemléletű, kompetencia alapú oktatást elterjeszteni iskolánkban, azaz az alkalmazásképes tudást helyezzük a középpontba, amelynek birtokában a refisek szárnyaló, boldog, felelősségteljes felnőttek lesznek. Szeretnénk, ha a diákok sikereket elérve, örömmel járnának iskolába, a tanulási folyamatban lehetővé válna számukra a kompetenciaérzés, azaz a „képes vagyok rá”, „meg tudom csinálni” megtapasztalása. Újszerű tanulásszervezési eljárásokat vezetünk be: projektalapú nevelést-oktatást 6. és a 9.ny osztályban, tömbösített oktatást a 7. évfolyamon, moduláris feldolgozást a 6. évfolyamon, a művészetekkel tantárgybontás nélkül ismerkedhetnek meg a diákokkal a 9.a és a 9.ny osztályban. Ezen kívül még kompetenciaalapú programcsomagok adaptálása is zajlik az 5. és a 7. évfolyamokon.
Célunk továbbá a digitális tudás elterjesztése, mindennapi gyakorlattá válásának támogatása. Reményeink szerint diákjaink sikeres tanulási stratégiákkal használják ki az információs világháló lehetőségeit és eszközeit. Ehhez nyújtanak segítséget a pályázatok során beszerzett eszközök: aktív táblák, a szavazórendszer és a tanulói PC-k.
Élvezetes és sikeres munkát kívánok Mindenkinek Szent-Györgyi Albert szavaival:
„Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon tanulni, hogy felébredjen a tudásvágya, megismerje a jól végzett munka örömét, megízlelje az alkotás izgalmát, megtanulja szeretni, amit csinál, és megtalálja azt a munkát, amit szeretni fog.”
Tünde tanárnő